Kommunala kontakter

Varje kommun har en lokal EU-organisation med ansvariga kontaktpersoner/EU-samordnare.

Kontaktpersonernas uppdrag är att arbeta med lokalt EU-finansierat utvecklingsarbete. De är också ansvariga för samarbetet med EU-kontor Skåne Nordost. Välkommen att kontakta oss.

Bromölla kommun
Rebecka Klevendal
E-post: rebecka.klevendal@bromolla.se
Telefon: 0456-82 27 14

Malin Wimhed
E-post: malin.wimhed@bromolla.se
Telefon:0456-822 370

Hässleholm kommun
Sara Arvidsson
E-post: sara.arvidsson@hassleholm.se

Mattis Kristoffersson
E-post: mattis.kristoffersson@hassleholm.se
Telefon: 0451-267234

Hörby kommun
Irene Nyqvist
E-post: irene.nyqvist@horby.se
Telefon: 0415-18204

Höör kommun
Peter Wollin
E-post: peter.wollin@hoor.se
Telefon: 0413-28162

Kristianstads kommun
Kristina Prahl (föräldraledig)
E-post: kristina.prahl@kristianstad.se
Telefon: 044-132353

Elisabet Farner
E-post: elisabet.farner@kristianstad.se
Telefon: 044-132353

Osby kommun
Susanne Rönnefeldt Berg
E-post: susanne.berg@osby.se
Telefon: 0479-528 160

Perstorps kommun
Cecilia Håkansson
E-post: Cecilia.Hakansson@perstorp.se
Telefon:0435-391 14

Älmhults kommun
Henrik Dahlström
E-post: henrik.dahlstrom@almhult.se
Telefon: 0476-55021

Östra Göinge kommun
Rebecca Ohlsson
E-post: Rebecca.Ohlsson@ostragoinge.se
Telefon:044-775 60 11